پنج شنبه, 13 -2666 05:47

تاثیر استفاده از لاینر منفذ دار بر بهبود زخم‌های روی استمپ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
لاینر منفذ دار لاینر منفذ دار

یکی از مهم‌ترین مسائلی که افراد آمپوته همواره با ‌آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مراقبت از «استمپ» است. استفاده از «لاینر» در میان اافراد با قطع عضو زیر زانو  یا بالای زانو بسیار رایج است. این مقاله که به معرفی لاینرهای منفذ دار پرداخته، توسط کارشناسان حاضر در «کلینیک ارتوپدی فنی آشیل» ترجمه شده است.

مراقبت از استمپ یا قسمت باقی مانده عضو آمپوته یکی از عناصر اصلی در روند توانبخشی موفقیت‌آمیز است. چون از دست دادن عضو معمولا بر اثر اختلال در گردش خون ایجاد می‌شود، در نتیجه مراقبت از قسمت باقی مانده عضو اهمیت زیادی دارد. سوکت‌های پروتزی به گونه‌ای طراحی می‌شوند که خون در بافت‌ها و ساختارهای استخوانی جریان پیدا کند. این بافت‌ها همیشه در برابر فشارهای زیادی که طی فرایند استفاده از پروتز به آن‌ها اعمال می‌شود مقاوم نیستند، به خصوص زمانی که جریان خون در سطح مطلوب نیست و زخم‌های ناشی از جراحی به جا مانده باشد.

لاینرهای پروتزی تنوع گسترده‌ای از نظر ظاهری، مواد سازنده و همچنین ضخامت دارند. دو عملکرد اصلی لاینرها عبارتند از :

  1. نگه داشتن پروتز روی عضو قطع شده
  2. مثل یک لایه از عضو قطع شده در برابر سوکت محافظت می‌کنند

از سوی دیگر استفاده از لاینرها معایبی نیز دارد. مهم‌ترین عیب لاینرهای پروتزی این است که این لاینرها از مواد غیر قابل نفوذ مثل سیلیکون، ترموپلاستیک الاستومر و پلی‌یورتان ساخته شده‌اند. استفاده از این مواد سبب ایجاد یک محیط گرم و بسته می‌شود که عرق را نگه می‌دارد و در نتیجه منجر به رشد عوامل بیماری‌زا و باکتری‌ها می‌گردد. به علاوه این که عرق مثل یک روان کننده عمل کرده و باعث حرکت و ساییده شدن لاینر روی عضو می‌شود که در نهایت روی کنترل سوکت تاثیر منفی به جا می‌گذارد. سیلیکون لاینرهای منفذ ‌دار اجازه می‌دهند که عرق از راه سوراخ‌ها خارج شده و استمپ خشک باقی بماند.

در گزارشی که محققان بریتانیایی و امریکایی به تازگی منتشر کرده‌اند نتایج حاصل از ارزیابی سه بیماری که با مشکلات پوستی در عضو قطع شده مواجه شده بودند، پس از کنار گذاشتن لاینرهای ساده و استفاده از لاینرهای سوراخ دار، بررسی شده است.

اولین مورد، یک بیمار فعال و با سبک زندگی ورزشکاری بود. متاسفانه هنگام دویدن عرق در کف لاینر جمع شده و در نتیجه درد شدیدی در محل بخیه‌ها به همراه داشت که مانع پوشیدن پروتز می‌شد.

دومین بیمار طرف‌دار پر و پا قرص موتورسواری بود که پس از ایجاد زخم به توصیه پزشک متخصص پوست به مدت پنج ماه استفاده از پروتز را به منظور بهبود زخم کنار گذاشته بود.

سومین مورد به مدت هشت سال با مشکلات پوستی دست و پنجه نرم می‌کرد و نیازمند جراحی‌های بیشتر بود.

هر سه مورد کاهش قابل توجهی در میزان تعریق در عضو قطع شده داشتند و مشکلات پوستی آن‌ها در کمتر از سه ماه برطرف شد. بهبود محیط داخل سوکت در هر سه مورد سبب شد که آن‌ها دوباره از پروتز خود استفاده کنند و فعالیت‌هایشان که به دلیل عدم استفاده از پروتز محدود شده بود، دوباره از سر گرفته شود.

کارشناسان حاضر در «کلینیک ارتوپدی فنی آشیل» با سال‌ها تجربه در زمینه ساخت پروتز اندام تحتانی و فوقانی، توصیه‌های لازم در خصوص انتخاب لاینر متناسب با شرایط شما و همچنین نحوه استفاده و نگهداری از آن را در اختیار شما قرار خواهند داد.

 

 

خواندن 51 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 01 تیر 1399 06:05

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.