کاربرد ارتز های زانو در اسیب های ورزشی

ارتزهای زانو به سه دسته کلی تقسیم بندی میشوند:
الف )بریس های پیشگیری کننده زانو(ارتزهایSemi rigid):
این ارتزهای زانو عمدتا در ورزش های فوتبال و چوگان و باهدف پیشگیری از آسیب دیدگی لیگامان های MCLوACLبه کار می رود.این ارتز ها در هنگام اعمال نیرو از سمت لترال زانو استرین وارده به این لیگامان ها جلوگیری کرده و جهت نیرو را از  مرکز دور کرده و به سمت ساق و ران هدایت می کنند.این ارتز ها معمولا به صورت تک مفصل از سمت لترال و یا دومفصل هستند.

ب )بریس های فانکشنال زانو:(ارتزهای Rigid)
این ارتز های زانو عمدتا برای افرادی که دچار نقص و آسیب دیدگی لیگامانACLهستند ویا تحت عمل جراحی بازسازیACLقرار گرفته اند وبا هدف محافظت از زانو در هنگام فعالیت به کار می روند.

ج )بریس های توانبخشی زانو:
این ارتز ها به عنوان درمان غیرجراحی(کانسرواتیو)و یا بعد عمل جراحی در اسیب دیدگی لیگامان های MCL,ACL,PCLکاربرد داشته و دو هدف کلی دنبال میکنند:
الف )جلوگیری از اعمال هرگونه نیروی اضافی به لیگامان اسیب دیده ویا تحت عمل جراحی قرار گرفته
ب )امکان بازگشت هرچه زودتر به فعالیت

گاهی ارتفاع این ارتزها به منظور حداکثر امنیت ثبات بلند بوده،که باعث مزاحمت حین فعالیت می گرددو لذا اگر ارتفاع انها در حدمتوسط باشد امکان توانبخشی و امنیت زانو تا بازگشت سلامتی وثبات عضله کوادریسپس و همسترینگ و نهایتا اتمام زمان استفاده از ارتز،بهتر فراهم میگردد.
در ارتباط با میزان تاثیر هریک از ارتزها همچنان اختلاف نظر وجود داشته اما بسیاری از تحقیقات
اثرات مثبت انها را به اثبات رسانده واستفاده از آنها در هرحالت بیشتر اثرات مثبت به دنبال داشته است.
در مورد لیگامانACLاز آنجا که پارگی این لیگامان خود به خود ترمیم نمیشود و لزوم جراحی ترمیمی کاملا واضح است بعد از عمل جراحی به دلیل اختلال در حس پروپریوسپتیو،
عملکرد زانو مختل میشود و لذا استفاده از ارتز ضمن محافظت از لیگامان تازه ترمیم شده،به تقویت حس مذکور نیز کمک می کند. تحقیقات نشان داده اند با توجه به اینکه مدت ترمیم این لیگامان بین 3تا8ماه است،استفاده از اراز پس از 3هفته بعد از عمل ترمیمی ،اثرات مثبتی خواهد داشت.
در مورد لیگامان MCL،نقش ارتز در اسیب دیدگی درجه سه این لیگامان بسیار مثبت وحتی بسیاری،ارتز را پس از بازگشت به فعالیت ورزشی،همچنان استفاده کرده اند.

ور مورد لیگامانPCL,اگر اسیب دیدگی این لیگامان به تنهایی بوده باشد به راحتی به درمان غیرجراحی پاسخ می دهد به خصوص اگر آسیب دیدگی از نوع درجه یک یا دو باشد و لذا استفاده از یک ارتز توانبخشی در وضعیت اکستنشن کامل به مدت دو تا چهار هفته و سپس بازگشت تدریجی به فعالیت ظرف مدت سه ماه،اثرات بسیار مثبتی داشته است.

مفصل زانو چگونه مفصلی است؟
هرجاکه دو یا چند استخووان به هم می رسدمفصل تشکیل میشود و الزاما به این معنی نیست که حرکت داشته باشد ولی مفصل زانو جزی مفاصل متحرک و لولائی است که از کندیل های استخووان ران و درشت نی وسطح پشتی کشکک درست شده است.این مفصل دارای حرکات تاشدن(فلکسیون )و بازشدن(اکستانسیون ) و به هنگام خم بودن کمی حرکات جانبی دارد.این مفصل بزرگترین مفصل بدن است.
زانودرد چگونه دردی است؟چه کسانی به ان مبتلا میشوند؟
علت اصلی بروز این بیماری مشخص نیست گاهی بعد از وارد امدن ضربه ای به زانو یا راه رفتن  در فواصل طولانی خصوصا در سرپایینی ها یا در ورزش هایی که فشار زیادی به زانو وارد میکند مثل فوتبال،اسکی، بسکتبال و…
در پیدایش این بیماری غضروف مفصل شفافیت خود را از دست داده و زرد رنگ میشود و دو استخووان در تماس مستقیم قرار رفته و درد زانو را موجب میشود.
علت های پزشکی دیگری از جمله آرتریت روماتوئید یا استئوارتریت(ارتروز ) و…نیز موجب درد زانو میشوند.

چند توصیه برای پیشگیری از درد زانو:
الف)هیچگاه برای طولانی مدت در یک وضعیت ثابت نایستید و هرچند دقیقه یک بار وزن خود را از یک پا به پای دیگر منتقل کنید
ب )بهترین حالت برای استحرات زانو زاویه 90درجه است
ج )حدالمقدور از توالت فرنگی استفاده کنید.
د )قوی کردن عضلات همسترینگ، چهارسر ران و دو قولو که مفصل زانو را دربردارد.

ساییدگی مفصل زانو-ارتروز-استئوارتریت
ساییدگی مفاصل شایعترین علت درد و ناتوانی در افراد مسن و شایعترین بیماری مفصلی است.در خانمها ساییدگی مفاصل زانوودست ور مردان ساییدگی نفصل لگن شایعتر است.
چند راهکار:
الف )اگر چاق هستید باید این وزن کم شود.
ب )قرار دادن مفصل مبتلادر اب گرم38-40درجه سانتیگراد و ماساژ ارام و واستفاده از دوش اب گرم
ج )استفاده از کفش مناسب
د )خودداری از چخار زانو ودوزانو و ایستادن طولانی مدت

بهترین ورزش برای کسانی که ارتریت و مشکلات مفاصل دارند شناکردن در استخر یا راه رفتن در قسمت کم عمق استخر است.
قدم زدن روزانه به مدت 30دقیقه
درصورت درد زیاد استفاده از عصا یاواکر

نوشتن نظر :

*

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

1393© تمامی حقوق وب سایت متعلق به کلینیک آشیل می باشد

طراحی و توسعه وب سایت توسط گروه ارتباط تصویری زگوند