اندام مصنوعي

 جايگزين عضو از دست رفته بدن است که هدف آن تامین عملکرد و زیبایی عضو قطع شده است

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی و مهندسی، پروتز های بسیار پیشرفته و با کیفیت به متقباضیان ارائه می گردد. پروتز هایی که از تکنولوژی های فلوید کنترل (هیدرولیک و پنوماتیک)، الکتریکی و یا هوشمند استفاده می کنند نزدیکترین عملکرد به عضو واقعی بدن را شبیه سازی می کنند. همچنین استفاده از مواد متعدد با ویژگی های مختلف و سازگار با انواع وزن، جثه و پوست، تامین پروتز مناسب برای افراد با شرایط مختلف در در همه رده سنی و میزان فعالیت را امکان پذیر کرده است. به طور کلی پروتز ها به دو  دسته تقسیم می شوند: سوکت و انواع مصنوعی. سوکت رابط بین باقیمانده عضو بدن و اندام مصنوعی است و اندام مصنوعی شامل قطعات،مفاصل و اتصالات می باشند.

پروتز ها به سه دسته اصلی پروتز های اندام فوقانی، تحتانی و زیبایی تقسیم می شوند.

پروتز های اندام فوقانی

در قطع عضوهای اندام فوقانی می توان از پروتز های مکانیکی، الکتریکی و مایو الکتریک استفاده کرد. پروتز های مکانیکی از طریق انتقال نیرو و حرکت از بازو و/ یا شانه به اندام مصنوعی، عملکرد پروتز را فراهم می کنند. اما در پروتز های الکتریکی و مایو الکتریکی نیرو و حرکت از طریق باتری فراهم می گردد. استفاده از پروتز های مکانیکی راحت تر بوده ولی امکانات کمتری در اختیار متقاضی پروتز قرار می دهد، در حالی که فرآیند آموزش استفاده از پروتزهای مایو الکتریکی طولانی و پیچیده تر است ولی شبیه سازی حرکات اندام واقعی با دقت بیشتری صورت می پذیرد. پروتز های اندام فئقانی به اقتضای سطح قطع عضو شامل بخش هایی از قبیل: دست، مچ، آرنج و…می یاشند.

همواره در نظر داشته باشید که پیشرفته ترین پروتز، بهترین پروتز نیست. بهترین پروتز برای هر فرد با توجه به سطح قطع عضو، وضعیت باقیمانده عضو آسیب دیده، شرایط جسمی و روحی فرد و میزان و میزان فعالیت متقاضی پروتز، تعیین می گردد. قبل از هر اقدامی جهت دریافت پروتز نیاز به مشاوره و معاینه می باشد.

پروتز های اندام تحتانی

دوباره راه خواهید رفت! پیشرفت پروتز های اندام تحتانی تا حدی بوده که تقریبا هر کسی که دچار قطع عضو در اندام تحتانی شده است، توانایی راه رفتن را به دست خواهد آورد. انواع تکنولوژی های به روز و مدرن در زمینه پروتزهای اندام تحتانی مانند سیستم های هیدرولیک، پنوماتیک، هوشمند و انواع پنجه های کربنی هم اکنون به متقاضیان پروتز اندام تحتانی ارائه میگردد. پنجه های کربنی حرکتی روان و مصرف انرژی کمتری را فراهم کرده و الگوهای حرکتی پا و مچ را نسبت به سایر پنجه ها شبیه سازی می کنند. مفاصل هیدرولیکی زانو بیش از پیش در کنترل شما بوده و اطمینان بیشتری را در هر قدم به شما می دهند. مفاصل زانوی هوشمند قابلیت تغییر ریتم و سرعت حرکت را دارا می باشند و برای افراد فعال و پر جنب و جوش توصیه می گردد.

نوشتن نظر :

*

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

1393© تمامی حقوق وب سایت متعلق به کلینیک آشیل می باشد

طراحی و توسعه وب سایت توسط گروه ارتباط تصویری زگوند