فوق تخصص ارتوپدی

با سلام خدمت همه خوانندگان این مطلب،امروز میخوام راجع به انواع فوق تخصص ارتوپدی دی ایران صحبت کنیم،و بیشتر با علم ارتوپدی آشنا بشیم.

در کشور 3گروه از افراد مستقیما در زمینه ارتوپدی فعالیت میکنند:

گروه اول متخصصان ارتوپدی فنی یا همان ارتز و پروتز(اعضا مصنوعی و وسایل کمکی) هستند، که در 4دانشگاه اصفهان،هلال احمر،علوم بهزیستی و توانبخشی و ایران تدریس میشود.

 

گروه دوم متخصص ارتوپدی است، که یک پزشک بعد از گذراندن دوره 7ساله پزشکی عمومی، در آزمون تخصص شرکت میکنند و بعد از قبولی در رشته ارتوپدی، 4سال در این رشته به صورت علمی و عملی مشغول به تحصیل و آموزش میشوند؛بعد از گذراندن این دوره 4ساله، معمولا 2سال نیز در یکی از بیمارستان های شهرستان های کوچک بعنوان طرح مشغول میشوند.

گروه سوم که همان فوق تخصص ارتوپدی نامیده میشود،در واقع همان متخصص ارتوپدی هست که در آزمون بورد یا فلوشیپ شرکت میکند و موفق به کسب این مدرک میگردد،که لازمه آن، حضور چند ماهه قبل از آزمون در کنار یکی از اساتید آن فوق تخصص؛ ونیز بعد از قبولی در آزمون گذراندن یک دوره تخصصی می باشد.

از انواع شاخه های ارتوپدی در مقطع فوق تخصص ارتوپدی میتوان به :

فوق تخصص ارتوپدی زانو

فوق تخصص ارتوپدی لگن

فوق تخصص ارتوپدی شانه

فوق تخصص ارتوپدی ستون فقرات

فوق تخصص ارتوپدی اطفال

فوق تخصص ارتوپدی دست

اشاره کرد.

1.فوق تخصص ارتوپدی زانو: بیشتر در زمان تعویض مفصل زانو،زانوی پرانتزی،زانوی ضربدری و پارگی رباط ای سی ال و پی سی ال مورد اهمیت واقع می شود.

2.فوق تخصص ارتوپدی لگن : بیشترین کاربردش در شکستگی این ناحیه،تعویض مفصل لگن و نیز تزریق در لگن است.

3.فوق تخصص ارتوپدی شانه : که بیمارانشان در ناحیه شانه و آرنج دست دچار عارضه هستند.

4.فوق تخصص ارتوپدی ستون فقرات : یکی از مهمترین شاخه های فوق  تخصصی ارتوپدی است که انحرافات در ستون فقرات(اسکولیوز،لوردوز،کیفوز) و نیز اسیب دیدگی استخوانی مهره ها(نه نخاع و عصب) را شامل میشود.

5.متخصص ارتوپدی اطفال : امروزه بسیار پر کاربرد شده و شامل تمام ناهنجاریهای مادرزادی یا اکتسابی ارتوپدیک در دوران کودکی میباشد.

6.متخصص ارتوپد دست :به جرات میتوان آنرا سخت ترین و کم طرفدارترین فوق در بین سایر فوق تخصص ها دانست؛که در زمینه دست میباشد.

 

 

نوشتن نظر :

*

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

1393© تمامی حقوق وب سایت متعلق به کلینیک آشیل می باشد

طراحی و توسعه وب سایت توسط گروه ارتباط تصویری زگوند